Nejlepší způsob, jak se vypořádat s rekonstrukcí či stavbou nové koupelny, je najmout si bytového architekta, který vám předloží možnosti, plány, propočítá vám cenu celého projektu a také vám ukáže způsoby a materiály, o kterých jste vůbec nevěděli, že existují. Ovšem i zde platí několik jednoduchých pravidel, jako například: dvakrát měř, jednou řež. Rozhodně byste se při navrhování koupelny neměli unáhlit, protože vás každá chyba či nepřesnost může vyjít na zbytečné peníze, námahu a čas.

1.       Všechno si promyslete
2.       Mějte u všeho dobré míry
3.       Přemýšlejte o věcech prakticky
Rozhodně se nepusťte do prvního projektu, který se vám náhodně zamane. Každá koupelna je jiná a každá vyžaduje jiný přístup.

–          Velikost koupelny
Z toho musíte vycházet. Pokud rekonstruujete koupelnu v bytě, je pravděpodobné, že budete řešit největší problém s tím, že bude koupelna malinká. Proto bude kumšt, udělat z ní místo, které bude pohodlné, příjemné a komfortní – dost na to, abyste zde mohli relaxovat.

–          Zařízení koupelny
Typickými zařízeními jsou v koupelně vana, umyvadlo, většinou pračka, zrcadlo, poličky. Všechno ostatní je nadstandard. Jaká je největší chyba v zařizování koupelny, snaha sem „naházet“ co nejvíce věcí a zařízení. Pokud disponujete spíše malou koupelnou, je vhodnější zvolit zde sprchový kout případně menší vanu.

–          Typické chyby
Mezi největší chyby v zařizování koupelen patří špatná volba materiálů, protože se lidé snaží ušetřit. To ovšem znamená, že nábytek nebo tapety nemají dlouhou životnost a po pěti letech se musí kupovat všechno znovu. Také lidé často kupují rozdílné vany a rozdílná umyvadla. To vede k celkové disharmonii v koupelně a působí to neesteticky. Pokud máte v téže místnosti i toaletu, rovněž by měla být od stejného výrobce.

–          Světlo
Pokud v koupelně nemáte přirozené světlo, rozhodně volte světlé barvy. Tmavé barvy si mohou dovolit majitelé domů, kteří mají v koupelně alespoň jednou okno o velikosti alespoň jeden krát jeden metr.