Jo je současný norský spisovatel a hudebník. Je tak trochu rozpolcený, neboť na jedné straně píše opravdu krvavé krimi knihy a na druhé knížky pro děti. Jedno se mu musí však nechat, obojí dělá naprosto bezkonkurečně. Jeho nejznámějšími knihami je určitě série s detektivem Harry Holem, který Vás od začátku vytáčí svou povahou bezcitného alkoholika. Samozřejmě je ve skutečnosti strašně citlivý a za vším stojí nedořešené problémy z dětství. V těchto sériích je určitě nejoblíbenější román s názvem Sněhulák. Nedoporučujeme ho číst během zimy, kdy se to sněhuláky jen hemží.
řeka ve skalách
Důmyslnost sériového vraha překvapí každého čtenáře a děj vražd nakonec zasáhne až do samotného soukromí detektiva Holea. Tato kniha byla i zfilmována a vyšla do kin na podzim 2017. Mnozí to považovali za propadák oproti tomu, jak poutavě je kniha napsaná, jelikož bylo plno scén úplně vymazáno a děj byl trochu pozměněn. Co bylo ale opravdu senzační? Norská příroda. Je to něco, co opravdu pomůže té správné a mrazivé atmosféře, kterou by měl člověk cítit během takového díla, a to se tvůrcům filmu vyvedlo na jedničku.
lofoty norsko
Kromě těchto detektivních sérií napsal Jo i plno osamocených románů. Mezi tyto nejznámější patří určitě dílo Lovci hlav. Tato kniha byla taktéž zfilmována a tady už se může říct, že se film opravdu vyvedl. Přesně kopíruje příběh z knihy a je kombinací všeho, co Nesbø do svých knih dává. Tedy dobrou zápletku, sarkastický humor, ironii života a nesnesitelné napětí. Samozřejmě je to seveřan, takže se jeho lehce krvelačná povaha starých vikingů nezapře. Ale možná právě tohle je ta největší ironie na Norech. Lidé by řekli, že to budou muži ze železa, kteří neznají soucit. Pravdou je, že jsou opravdu velmi přátelští a mírumilovní. Jen jejich příroda jim nedá pokoj a vybádá je k psaní takovýchto děl, aby si tím vykompenzovali jejich klidnou povahu. Pokud tedy nevíte, co si zrovna přečíst anebo si stáhnout za film na páteční večer, tak určitě vybírejte něco od tohoto úžasně nadaného autora. Nebudete litovat!