Doma je tam, kde je útulno. Také by se dalo říci, že doma je tam, kde je teplo. Co může být milejší, nežli přijít v lednu domů a z okna vyhřátého pokoje sledovat vločku za vločkou, jak padají k zemi. Mnohdy tento osud potká i některé chodce na umrzlých chodnících. Ale my pojďme do útulného vyhřátého bytu, kde na nás dýchne teplo rodinného krbu. A nemusí to být přímo krb, mohou to být kachlová kamna. Ten, kdo zažil pobyt v pokoji, který vytápěl oheň, jistě mi dá za pravdu v jedné věci.

stará kachlová kamna

§  V místnosti, kde jsou kamna a dvacet pět stupňů tepla, je tepleji nežli v místnosti, kde jsou radiátory a o stupeň víc.

§  Člověk prostě vnímá teplo všemi smysly. Možná asi vynechává chuť, ale jinak všechny čtyři ostatní si přijdou na své.

Kvalitní kamna vydrží stále jako nová

První kachlová kamna se objevila na konci středověku v Alpách. Bylo to ve studených oblastech Švýcarska a Itálie. A platilo u nich v podstatě to samé, co dnes – co kus, to originál. Toto tvrzení platí v dnešní době pouze v případě, že chcete mít umělecký originál. Proto si určitě nechte kamna vyrobit na míru a nesahejte po levnějších prefabrikátech. Kde tkví tajemství stálobarevnosti glazury?

         Pro výrobu kamnových kachlů se musí používat pouze hlína té nejvyšší kvality, která právě stálobarevnost zaručí.

         Pokud kamnáři mohou s takovou kvalitou pracovat, vytvoří určitě nádherné plné barvy, které budou mít vysoký lesk i po letech.

kachlová kamna s pecí
Kachlová kamna s výraznou a lesklou glazurou se většinou hodí do selských usedlostí, ve kterých chce majitel zachovat starobylý ráz. Jestliže se jedná o moderní domácnost, je lépe volit krycí a polo matné umělecké glazury. S barevným odstínem může nastat malý problém – každý kachel, který je vyroben ručně, je originál, a tak se může barevně odlišovat. Ale v tom právě spočívá kouzlo originality a jistě v tom ten uvedený „problém“ nikdo hledat nebude.