Práce s keramickou hlínou patří mezi nejoblíbenější činnosti všech dětí. Keramické kroužky bývají obsazeny, ze všech nabízených, nejdříve. Představa vlastnoručně vyrobených ozdob, zvířat a misek láká všechny kreativce. Rozválením plátu hlíny začíná nesmírně inspirativní dobrodružství, u kterého nikdy přesně nevíte, jak skončí. Rada starých keramiků zní: Položte ruce na hlínu a nechejte je tvořit.

Pokud projdete touto fází seznamování s tímto úžasným materiálem, určitě budete chtít vyzkoušet práci na hrnčířském kruhu. Nejlepší, co můžete udělat, nechat se proškolit někým, kdo už má zkušenosti. Pro začátek vám bude k prospěchu i sledování keramika přímo při práci.

 

Máte vyhráno!

 
Nenechejte se odradit prvními neúspěchy. Okřídlená věta těch, kteří už vědí:Je potřeba zkrotit to zvířátko na roztočeném kruhu. A to vám potvrdí všichni, kteří toto období zvládli. Centrování keramické hlíny na hrnčířském kruhu je nejdůležitější část práce keramika. Navlhčenýma rukama krotí hroudu připláclé hlíny tak dlouho, až se kruh začne otáčet klidně a pravidelně. To je signál, že může začít druhá fáze a to vytahování hlíny do potřebné výšky a šířky. Do zkroceného zvířátka se na roztočeném kruhu zaboří jedna ruka a druhá dělá výrobku oporu z druhé strany.

Během celého tvůrčího procesu je nutné vlhčit ruce, abyste hlínu nepotrhali. A ten zázrak, který se vám odehraje přímo pod nimi, stojí za to. Hned napoprvé to asi nebude vysoký džbán, ale i hrníček na kávu, vlastnoručně vytočený, vám udělá radost.

Po sejmutí z kruhu stačí k němu vyválet ucho, řídkou hlínou připevnit a aspoň týden nechat proschnout. Po vypálení přijde příjemná práce. Dozdoba hrníčku podle vašich představ pomocí glazur. Po ní ho čeká ještě jedno přežahnutí v peci a váš první keramický výrobek je na světě!