Každý si pod slovem koníček představí něco jiného. Třeba takový běh. Nejvíc do něj zapojíte své tělo. Nakoupíte vhodné oblečení a můžete se vydat kamkoli. Jsou tací, co milují mít nějakou sbírku. Je jedno, jestli má člověk skříň plnou od sbírky známek nebo etiket od vín.
historický fotoaparát
Důležité je, aby byl člověk mající koníčka, spokojený.
Vzpomeňte si na to, jak vám jako dětem vadilo pomáhat plít zahrádku, nebo ji zalívat. Všichni jsme to brali jako galeje. Ale postupem času každý zjistí, že pro dospělé práce na zahrádce není jen touha vypěstovat krásné květiny, nebo zdravou zeleninu, ale je to relax, který pomáhá nabít energií (i když se nemůže pořádně narovnat) a připravit ho zase na další pracovní den či týden.
Jako děti jsme všichni něco sbírali. Obaly od žvýkaček, pohledy, někteří začínali se známkami a zůstalo jim to až do dospělosti, tužky, gumy, malé keramické figurky apod.
Co jste později se svým pokladem udělali? Vyhodili jste ho, nebo schovali a občas se jím s nostalgickým pocitem, prohrábnete? Já to druhé. Pohledy, to bylo moje. Maminčiny kamarádky mi nosívaly své pohledy a já třídila a schovávala si ty, které mi ještě chyběly. Ne, z ciziny jich je pár, ale o to jsou pro mě cennější. Dokonce si ráda přečtu, jaké pozdravy a zajímavosti posílají známí lidem, které jsem znala jen zběžně.
Takovým odpočinkem může být i nějaký kolektivní sport. Vždyť hrát jen tak volejbal, nebo fotbal není nic špatného. To nejsou hry jen pro profesionály.
Ale i touha chodit venku a fotit je dobře strávený čas. Ale nemám na mysli vytáhnout jen mobil s kvalitním fotoaparátem a zamířit. Ne. Procházka nebo výlet s foťákem v ruce, vybírání si snímků, které stojí za to si je uchovat, to je to pravé. Ať už fotíte na digital, polaroid nebo klasický film, je na vás, co nejvíc vás oslovuje. Pravda je, že když si vyberete polaroid nebo film, musíte fotit s rozmyslem a ne jako šílený reportér, který nakonec nepovedené nebo nic neříkající či rozmazané snímky jen vymaže.
Někdy slýcháme od maminek, že jejich největším koníčkem jsou jejich děti. Blbost. Staráním se o ně, vařením, učením je nových věcí, si žádná z nich neodpočine. Hobby znamená čas strávený s činností, která nás baví, u které odpočíváme. Ať už fyzicky nebo duševně. A to v době, kdy máme na starosti naše ratolesti, se nepodaří. I když se staráme s láskou, jsme pečlivé, šťastné, není to koníček.
pěstování salátu
Pořídili jste si nějaké zvířátko?Vyplňuje vám čas, cítíte se s ním šťastní, rádi mu kupujete pamlsky, povídáte si s ním, hrajete si. Možná, že někoho napadne, že s ním je to jako s dětmi. Ale ne, není. I když se ke svým mazlíčkům chováme jako k lidem, kteří nám rozumí a jejich pohled je pro nás konkrétní odpovědí na naše „rozhovory“ s ním, ani si to neuvědomujeme, ale s ním opravdu odpočíváme. My mu dáváme lásku, on nám vrací oddanost.
Jestli jste až dosud žádného koníčka neměli a cítili jste, že vám v životě něco chybí, zamyslete se nad tím, co by vás mohlo bavit. A hurá do toho.

Ohodnoťte příspěvek