Pokud se chcete na něco vyptat a dozvědět se informace přímo od studentů dané školy, je to možná nejlepší příležitost. Je možné tam jet jen tak a neočekávat od žádné školy nic a nechat se prostě něčím zaujmou, ale v tom případě musí každý počítat s tím, že škola, co do reklamy vložila nejvíc, také nejvíc zaujme a nemá to nic společného s kvalitou výuky, nebo organizací studia.

Pokud si dopředu vyberete alespoň obor, co Vás zajímá, je to lepší a Vy už máte cíl, který hledáte a na samotném místě, už nebudete bloudit a nechávat se okouzlovat tím či oním, co má kolem sebe spoustu pozlátka, ale ve skutečnosti Vás zase tak moc nezajímá.

Druhou variantou pro ty, co nechtějí nikam jezdit je ‚Primát‘, internetová galerie pro studenty středních a vysokých škol, kde se dají najít jednak materiály, tak hodnocení výuky a přednášejících. Zároveň se tam řeší i problémy škol a podobně, takže ten, kdo se tím trochu prohrabe, zjistí veškeré informace, které jen si může přát.

Problémem však může být, že nejvíce hodnocení přednášejících většinou píší naštvaní studenti po zkoušce, kteří si chtějí vylít vztek po tom, co je vyrazili od zkoušky. Každé individuální hodnocení je tedy třeba brát s nadhledem.

Co hledat

Zvažte své možnosti s ubytováním a podívejte se, jak jsou na tom koleje cenově i vzdálenostně od školy, popřípadě si projeďte ceny bytů v okolí. Praha je na tom tradičně nejdráž a dojíždí se nejdál, ale je tam veliký výběr jak škol, tak samozřejmě oborů.

Poohlédněte se po informacích, jak funguje vnitřní systém školy, co se týče indexů, známkování, ukládání materiálů na internet, zapisování na zkoušky a podobně. Jsou školy, které to mají všechno sjednocené na jedny přehledné stránky, kde najdete všechno a nemusíte prohledávat pět různých uložišť a jsou školy, kde se nedozvíte o zkoušce, pokud nechodíte pravidelně na hodiny a nedáváte dobrý pozor.

Každý obor má své předměty, i když některé jsou sdílené s jinými obory. Je ale dobré se dopředu podívat na informace o předmětech, které jsou běžně dostupné na internetu, jestli obor který jste si vybrali je opravdu to, co od něho chcete, někdy Vás může překvapit, co se pod některými názvy skrývá a v horším případě na to přijdete až po nástupu na školu.

Poslední je nejočividnější, ale nejdůležitější věc. Rozhodněte se podle sebe a nenechte se nikým ovlivnit, jít za kamarádkou nebo přítelem je krásné, může Vás to však dohnat na školu, kde se budete jen zbytečně trápit.