I kolem malých zvířátek je spoustu práce, protože i oni potřebují pravidelné krmení, čištění klece a třeba taková morčátka i dostatek pozornosti. Pokud u teď víte, že jim tohle všechno splnit nemůžete a nebudete na ně mít dostatek času, raději od rozhodnutí pořídit si zvířátko ustupte. Pokud jste ale pevně rozhodnutí, přinášíme vám několik rad do začátku, jak se stát tím nejlepším chovatelem.
krmení morčat
1. Bydlení
Začněte tím, že vyberete vhodnou klec, ve které bude váš nový miláček bydlet. Vybrat si můžete mezi klecí a akváriem. Pro křečka, pískomila nebo myš jsou vhodná spíše akvária, uzavíratelná terária. Pro pískomila pak volte vyšší klece, jelikož rád šplhá po větvích, které byste též měli v kleci nějak naaranžovat, aby se tam cítil jako doma. Velikost terária, akvária nebo klece volte z přihlédnutím na velikost a počet zvířat, tak aby měli vždy dostatek prostoru. Vždy volte raději větší klec než tu menší. Kromě klece můžete pořídit i další vyžití, například výběh pro morčata, který můžete umístit ven na trávník a nechat je tu klidně celý den.

2. Podestýlka
Opomenout byste neměli ani podestýlku, bez které by hlodavec těžko zvládnul život v kleci. Podestýlek je hned několik druhů, a je potřeba vybrat tu nejlepší. Některé jsou prašné, jiné nikoliv. Máte doma alergika? Pak rozhodně sáhněte po bezprašném typu.

Mezi ty prašné patří hobliny. Hobliny patří mezi levnější podestýlku, se kterou se bude setkávat nejčastěji. Kromě prašnosti ani nevydrží příliš dlouho a hobliny začnou velmi brzo zapáchat. Počítejte tedy s tím, že jí budete muset častěji vyměňovat. Další jejich nevýhodou je jejich tendence přichytávat se na srst.
křeček v hoblinách
Mezi bezprašné se řadí většina ostatních podestýlek. Velmi oblíbenou variantou jsou dřevěné peletky. Ty velmi dobře absorbují moč a vydrží bez zápachu výrazně déle než hobliny.