Nejde jenom o to všechno, co známe. Nepasterizované sýry, syrové maso, kouření nebo tvrdý alkohol – tohle všechno plodu škodí. Co je ještě na seznamu věcí, na které by si budoucí matka měla dávat pozor a rozhodně se jich vyvarovat? Nejenom jídlo jako takové ovlivňuje zdraví našeho budoucího potomka.

1.       Váha budoucí maminky
Nadváha i podváha, obojí je stejně závažný problém. Pokud v těhotenství vážíte markantně jinak, než vám doporučuje váš lékař. Zatímco nadváha by mohla pro vaše nenarozené dítě znamenat riziko obezity, ale také cukrovky, nebo také astmatické potíže. Pokud máte příliš nízkou váhu, dítě se nebude správně vyvíjet, může dojít k nedostatečné výživě, komplikovaným porodům, těžkým postižením dítěte, psychické nemoci od sklonů k závislosti nebo k depresi až po Downův syndrom nebo autismus. Správná váha je u matky velice důležitá.

2.       Vstávat a cvičit
Kvůli těhotenství musíte začít. Procházky, mírné běhání. Ideální pro budoucí maminky je plavání, ale také jóga nebo pilates. Cvičení na míčích je takový standard pro každou maminku u televize. Cvičením zabráníte tvorbě hemoroidů nebo křečových žil, ale může vám to odpomoci od bolestí páteře. V čím lepší kondici budete, tím lépe se vám bude po porodu dařit vrátit se na svou původní velikost.

3.       Zakouřené místnosti
Nemusíte kouřit, abyste vdechovala kouř. Vědci zjistili, že pobyt v zakouřených místnostech a vdechování cigaretového či tabákového dýmu má vliv na malé děti, konkrétně na jejich výchovu. Tyto děti mají následně až dvakrát větší šanci, že budou mít problémy s pozorností a agresí. Není to ale jenom cigaretový kouř. Mluvíme také o smogu nebo znečištěném ovzduší. Dávejte si také pozor na kolony aut, na to, v jak moc jste v blízkosti dálnic nebo kamionů či městských čističek. Všechno tohle vašemu budoucímu potomku náramně škodí.

4.       Léky a byliny
Všechno ihned probírejte se svým lékařem a gynekologem. Jaké léky máte brát, co všechno byste měla a naopak neměla jíst. Všechno je důležité, raději si všechno pečlivě zapište a seznam zakázaných potravin si vylepte na lednici. Například byste neměla užívat:

·         Antidepresiva
·         léky proti srážlivosti krve
·         imunosupresiva
·         léky na vysoký krevní tlak
·         léky proti epilepsii