Nevíte jak na to, aby si Vaše malé dítě chtělo samo čistit zoubky a nepovažovalo tuto činnost za krajně nepříjemnou? Možná jste z toho už tak unaveni, že se svým malým trapičem necháte zmanipulovat do pouze nahodilého čištění nebo se necháte dokonce přemluvit k úplné absenci péče o zuby. Říkáte si, že mléčné zoubky stejně brzy vypadají, tak nač je tak důkladně čistit každý den. To je však ten největší omyl!
 
Proč je třeba čistit už mléčné zoubky
Mléčný chrup je důležitý samozřejmě proto, aby dítě dobře rozkousalo a strávilo jídlo. Ale pomáhá také dobrému vývoji čelisti i obličeje a správnému vyslovování. Čištěním se předchází zubním kazům, které rozhodně nelze pokládat za banalitu. Vždyť je to infekce, stejná jako kterákoliv jiná v těle dítěte – tedy oslabující imunitní systém. Zapomíná se na to, že na místě mléčných zoubků jsou již zárodky stálých zubů a ty se mohou neléčeným zubním kazem deformovat nebo zcela přestanou růst.
 
Co dělat pro správné a důsledné čištění zoubků
Je to všechno hezké, jenže co dělat, abychom celoživotní hygienický návyk dětem každodenním neúprosným vyžadováním nezprotivili, ale naopak jej udělali pro ně příjemným nebo dokonce přitažlivým?

Kromě trpělivosti se vyplatí udělat si více času a pojmout čištění zoubků jako takovou zajímavou hru, na kterou se budou děti dokonce těšit:
·         Čistěte si zuby společně nebo si nechte zuby vyčistit od svého dítěte.
·         Za každé správné vyčištění dostane dítě nálepku do zoubkového kalendáře a na konci týdne  malou odměnu.
·         Indikátor plakuzabarví po vycucání tabletky špatně vyčištěná místa.
·         Přesýpací hodinyv koupelně odměří potřebné dvě minuty čištění.
·         Stomatologické zrcátkoumožní dětem podívat se na svoje vyčištěné zoubky.
·         Pořiďte kartáček jako hračku nebo kousátko do postýlky.
·         Naučte děti a čtěte jim říkanky a pohádky o zoubkách.