Máte už naplánovaná, kam pojedete letos na dovolenou? Necháváte si všechno na poslední chvíli, nebo máte tradiční místo, na které se s rodinou či přáteli vydáváte každoročně? Zatímco rodiny s dětmi se většinou vydávají na cesty k moři, aby se tam týden váleli u moře, mladí lidé či singles se partnery nebo kamarády vydávají většinou na dovolenou buďto do exotiky, nebo vezmou auto, a jednou bez přípravy a nejedou na jisto.

Jak si plánujete dovolenou vy? Máte v plánu vyjet do zahraničí? Zůstanete v Evropě, v některém ze středomořských letovisek, nebo se vydáte na africké pobřeží do Turecka, Tunisu či Egypta? Letní dovolená je u Čechů stále nejpopulárnější v Chorvatsku, ale jeho popularita začíná slábnout, jelikož tento stát zdražuje. Stále populárnější je u nás Bulharsko, které se vymanilo ze stereotypu, který platil ještě před dvaceti lety, že zde seženete sice dovolenou levně, ovšem velmi pochybné kvality.

Společnost Visa vykonala průzkum na asi pětitisícovce Čechů, a ptala se jich, kolik peněz letos plánují utratit na dovolenou, ale také, kam se chystají, do jaké úrovně zařízení a do jaké destinace. Většinou mají lidé jasno, do jaké celkové částky na osobu se chtějí vejít, avšak více než čtvrtina lidí nad náklady na dovolenou ještě nepřemýšlela.

Přibližně čtvrtina lidí se drží velmi nízko a za osobu chtějí utratit přibližně pět tisíc korun, na druhé straně asi každý sedmý Čech přemýšlí o tom, že si užije dovolenou, při níž utratí více než dvacet tisíc korun za jednoho.


Kolik procent lidí plánuje dovolenou do jaké peněžní částky na jednu osobu?

Do pěti tisíc korun – dvacet čtyři procent lidí
Do deseti tisíc korun – dvacet šest procent lidí
Do patnácti tisíc korun – dvacet jedna procent lidí
Do dvaceti tisíc korun – třináct procent lidí
Do padesáti tisíc korun – tři procenta lidí