Posezení nebo pergola

Dům se zahradou je snem mnoha lidí. Do jisté míry lze tento sen realizovat i mobilní dřevostavbou a rozhodně je dnes mnohem přijatelnější pořídit bydlení v soukromí na svém vlastním pozemku, než investovat peníze do bytového domu a ukládat vysoké částky do fondu oprav a na centrální vytápění.
Součástí takového bydlení je pak i exteriér, který je třeba oplotit, dejme tomu živým plotem, a zútulnit prostředí v blízkosti vchodových dveří, případně vstupu do obývacího pokoje. U přízemních dřevostaveb typu bungalovů není příliš vhodné vztyčit vysokou pergolu, která zastíní vchod a působí příliš divoce, vhodné je vybudovat pouze jednoduché posezení na široké terase. Tu lze pracně vystavět z kamenné dlažby, anebo snadno a elegantně ze dřeva.
Dřevěná terasa vypadá honosně, elegantně, a jestliže ji realizujeme ve formě kaskády, docílíme zajímavého prostorového efektu.

detailní pohled na paletu

Terasa za pár stovek korun

Kaskádovou terasu ze dřeva zhotovíte svépomocí doslova za pár stovek. Budete k tomu potřebovat několik vyřazených přepravních palet , které spojíte ocelovými svorníky nebo dřevěnými trámky. Jednotlivé schody kaskády vzniknou pokládáním palet na sebe, výhodou tohoto stavebního polotovaru je unifikovaný rozměr a velmi kvalitní dřevěný masiv, tudíž se snadno plánuje, jak bude výsledné dílo vypadat. Prkna lze jednoduše rozebírat, opracovávat běžnými truhlářskými nástroji, a tak hrubá stavba může být hotova již během několika dnů.

palety zespodu

Důležitý je pak finální nátěr speciální penetrací proti působení vlhkosti, dřevokazných hub a plísní a také volba povrchové úpravy tak, aby disponovala se stavebním stylem obytné jednotky. Trvanlivost takto vyrobeného dřevěného koutu může přesáhnout při pravidelné péči i desítky let a investice do nákupu surovin se navrátí již za několik měsíců.