Malé změny ve Vaší životosprávě Vám mohou pomoci dosáhnout znatelně lepších výsledků ve škole i rychlejšího učení. Na čem se vyplatí zapracovat?
ginkgo list
1)      Určete si optimální denní dobu a držte se jí.
Pojmy ranní ptáčata a sovy nejsou mýtus. Každý máme své biologické nastaveny jinak, proto si snažte všímat, v kterou denní dobu jste nejproduktivnější, a kdy zvládáte proces učení s nejlepšími výsledky.
2)      Dodržujte pitný režim.
Dostatečný přísun tekutin je kriticky důležitý pro správné fungování mozku. Zároveň tím umožníte ledvinám, aby organismus efektivně zbavovaly toxinů.
3)      Dopřejte si odpočinek, rozdělte práci na kousky.
Nedělejte si iluze o tom, že dokážete informace plnohodnotně vnímat třeba pět hodin v kuse. Většině lidí bude mnohem více vyhovovat pravidelná přestávka např. na svačinu, poslech hudby nebo rychlé cvičení.
4)      Nezapomínejte na pohyb.
Cvičení Vám pomůže rozproudit krev, navíc se pohybem vyplaví v těle endorfiny a zlepší se Vám nálada.
5)      Pomozte si jídelníčkem.
Zařadit do jídelníčku některé potraviny pomůže podpořit práci mozku, a tím i proces ukládání informací. Jako prospěšné pro mozek se často uvádějí zejména vlašské ořechy nebo ryby, blahodárně působí i gingko biloba. Pro zlepšení soustředění a zahnání únavy zkuste kávu nahradit zeleným čajem nebo guaranou.
6)      Odložte mobil a vypněte internet.
V procesu učení se nenechte nikým rušit. Vypnutí internetu Vám navíc bude sloužit i jako pojistka proti prokrastinaci.
7)      Opakujte si klíčové informace.
Čas si rozvrhněte tak, abyste si na konci každého dne zkusili alespoň v hlavě projít a zrevidovat informace získané v průběhu dne.
8)      Snažte se maximálně využít výpisků a zvýrazňování.
Zejména lidem s fotografickou pamětí pomůžou tyto finty využít kapacitu mozku na maximum.
opasek přes knihy
9)      Učte se poslechem.
Pokud máte k dispozici nahrávky, není nic jednoduššího, než spojit učení s nějakou jinou potřebnou činností, např. žehlením nebo vařením.
10)   Dopřejte si dostatek spánku.
To nejdůležitější nakonec – spánek urychluje proces ukládání informace do dlouhodobé paměti. Také je nezbytný k regeneraci mozku. Proto při učení dbejte především na to, ať se dobře vyspíte.