V podnikání existuje pět hlavních strachů, které většinu začínajících podnikatelů brzdí v jejich rozvoji. Tím je brzdí samozřejmě i v rozvoji podnikání. Které strachy to jsou?
1.      Strach z nejistoty
2.      Strach z překážek
3.      Strach z nedokonalosti
4.      Strach z kritiky
5.      Strach z nezájmu
Určitě, je dobře znáte i vy. Pojďme se na ně podívat podrobněji.
 ustrašená dívka
1)         Strach z nejistoty
Každý z nás se jistě bojí opustit své zaměstnání a vrhnout se do podnikání. Každý má velký strach z toho, že ztratí svoje jistoty pravidelného platu, pravidelného příjmu na úhradu dluhů, půjček, hypotéky a dalších nákladů, které potřebujeme hradit pravidelně každý měsíc. Pokud se chcete stát opravdu osobností podnikání, je potřeba z komfortní zóny vystoupit. Uvědomme si, že hrozba ztráty pravidelného příjmu ze zaměstnání tu je také každý den. I vy můžete dostat výpověď! V podnikání můžete zase přijít o své stálé klienty. Máte ještě strach? Nemějte! Jistota zaměstnání není o nic větší, než jistota toho, že si dobrou prací udržíte své klienty.

2)         Strach z překážek
Nebojte se překážek! Určitě je třeba si uvědomit, že v podnikání se objevují opravdu velké překážky. Překážky je potřeba však předpokládat. Pokud tedy chcete být špičkou ve svém oboru, musíte přímo překážky milovat! Protože právě tím se dostanete před vaši konkurenci. Vy na každé další překážce uspějete! Tím si budujete svoje silné stránky a stáváte se zkušeným podnikatelem, který roste a je vyhledáván větší skupinou potenciálních klientů. Přestaňte překážkám říkat překážky! Nazvěte je výzvou! Výzvou, kterou je třeba zvládnout. Protože vy víte, kam jdete a cestou sbíráte zkušenosti! A také to nejcennější: know how.
ruka ženy
3)         Strach z nedokonalosti
Každý z nás chce vytvořit dokonalý web. Každý chce mít skvělý marketing! Každý si přeje mít nejlepší produkt. Ale to není ono! Klienty přitahuje někdo jiný! Nikdo není dokonalý. Snažte se, abyste si toto stále uvědomovali.Zaměřte se místo dokonalosti na jednoduchost a stručnost. Složitost vám pak brání v realizaci. Jednoduchá myšlenka v úvodu podnikání se následně mění na složitou. Nakonec skončí fiaskem. Pokud ne, skončíte však s podnikáním dřív, než začnete. Hledejte tedy jednoduché principy a tím umožněte realizaci projektu. Učte se cestou, protože když budete čekat, až budete dokonalí, nezačnete nikdy. Pusťte to mezi lidi hned a učte se ze zpětné vazby.

4)         Strach z kritiky
Také se bojíte toho, že když nebude všechno dokonalé, budou vás kritizovat zákazníci a partneři? Bojíte se, že se vám někdo vysměje? Ano, dost pravděpodobně se to stane. Otázkou však je, zda je to důležité. Není! Protože oni právě nejsou vaší cílovou skupinou! Vy si své klienty najdete mezi jinými. Pojďme si dát závazek! To, co děláte, budete dělat dobře, a tak si i vy najdete klienty, kterým předáte služby nebo produkty, které právě oni ocení. A na kritiku nehleďte. Kritici budou nejspíš ti, kteří vám závidí právě to, že jste překonali strach z nejistoty, kritiky, překážek a nedokonalosti. Když vás někdo zasáhne, podívejte se na to, co jste již dokázali a kolik spokojených klientů už máte. Samozřejmě je dobré si uvědomit i to, že spokojený klient většinou mlčí, ale uražený klient více mluví a rozsévá nenávist dál mnohem intenzivněji. Z kritiky si vezměte jen to, co je podstatné a neberte si ji osobně.

5)         Strach z nezájmu
Co když o mé služby nebude mít nikdo zájem? Vytvořím web, produkt a nikdo se nezajímá! No a co? Vždyť teď už jste se naučili spoustu věcí! Hledejte tedy chyby a poučte se z nich. Posuňte vše na novou úroveň a vybudujte opravdu dobré podnikání tím, že i tuto překážku překonáte. Hledejte způsoby, jak být lepším podnikatelem!

Všechny tyto strachy překonejte a buďte tím, kým chcete být. Věřte už nyní, že ve vás to je! Vybudujte životní styl, ve kterém budete opravdu placeni za to, že jste!