Asi ve věku pěti, šesti let projeví téměř všechny děti touhu vlastnit zvířátko.

Někoho, kdo bude:

1/ sdílet s nimi jejich pokoj
2/ s kým si mohou hrát a povídat
3/ o koho se mohou starat a krmit ho

Z vlastních zkušeností víte, že nadšení pro zvířecího kamaráda trvá vždycky asi týden a třetí bod že plní tak jedno dítě ze sta.. Takže velké iluze si neděláte, že to u vás bude jiné a dětem navrhnete umístit do jejich pokoje akvárium. Pro začátek menší, aby případný úhyn pro nedostatečnou péči nebyl tak dramatický.

Návštěva prodejny akvaristiky je pro děti velkou událostí. Musíte s nimi vybrat nejen všechno potřebné pro chov akvarijních rybek, ale už si domů přinesou, v připravených nádobách, svoje první mečovky. Ty si pro svůj chov zvolily, po pečlivém prozkoumání příručky pro začínající akvaristy.

Vstřícná paní prodavačka vám ochotně radí s výběrem. Akvárium zvolíte ve velikosti přesně zapadající mezi postele vašich dětí. Aby jim při usínání dělaly dobrou společnost a ráno při probuzení aby na ně zamávaly svými ploutvičkami. Písek a kameny, které se kladou na dno akvária, si odnesete v  k tomu připravené nádobě, vodní rostliny vám i s trochou vody připraví paní prodavačka do kelímku. Vzduchovadlo, během dne rybkám okysličující vodu a topidlo, které ji podle potřeby ohřeje, patří mezi základní vybavení každého akvária. Ještě je nutné vzít balení sušeného žrádla, aby rybky v novém domově netrpěly hladem. Jako poslední položka jsou nítěnky. Tenké žížalky, které mají rády snad všechny akvarijní rybky na světě. Přes malý odpor při jejich přebírání máte celý nákup úspěšně za sebou.

A jak to s prvním akváriem dopadlo? Děti jsou už dneska dospělé. Každé má už svoji rodinu. A v obou domácnostech dominují jejich chlouby: velká akvária přes celou stěnu. U obou se stal chov akvarijních rybek koníčkem a láskou na celý život.