Nespornou výhodou života v přírodě je mnohem příjemnější prostředí, než je tomu ve městě. Na druhou stranu byste měli zvážit své fyzické možnosti dokázat se postarat o vytápění a také o zásobování nezbytnými potravinami. Častokrát jsou lidé v takových lokalitách závislí na vlastním automobilu, i když dnes přibývá rozvozových firem, které Vám čerstvé potraviny dovezou až před práh Vašeho domu.
okno dřevěné


Každé bydlení má svá „pro“ a „proti“


Bydlení v rekreační chatě také pořídíte za menší peníze, výjimkou jsou pouze místa s extrémním turistickým ruchem, a kde cena chat a chalup neúměrně vzrůstá. Bydlení v chatě pochopitelně nezatíží rodinný rozpočet tolik, jako např. pobyt v bytě. Byt v panelovém nebo cihlovém domě – to je daň za pohodlí, vyvážená vyšší cenou za vytápění, za odběr teplé vody a také počítejte s nemalou pravidelnou investicí do tzv. fondu oprav. Nemluvě o nájemném, pokud žijete v nájemném bytě.

Rekreační chata k celoročnímu bydlení ovšem musí splňovat určitá kritéria a měli bychom si o nich něco povědět:
štípané dřevo


Financovat hypotékou?


Financování chaty hypotékou je sice komplikované, ale přesto schůdné. Problém může být u příjezdové cesty. Jestliže patří soukromé osobě, musí být na ni zřízeno věcné břemeno chůze a jízdy automobilem, jinak Vám žádná banka peníze nepůjčí. Cesta by měla být zpevněná a alespoň částečně udržovaná v zimě. Zasněžená a rozbahněná polňačka dokáže pěkně potrápit.


Zdroj pitné vody, odpad, kanalizace


Dostatek pitné vody zajistí kopaná nebo vrtaná studna. Před nákupem chaty byste se měli přesvědčit, zda je vodní zdroj opravdu vydatný. Nezapomeňte, že budete používat pračku poměrně často, budete se sprchovat a umývat nádobí s větší frekvencí, než třeba původní majitel, který na chatu jezdil jen o víkendech. Podobné to bude i s vyvážecí odpadovou jímkou. Řešení svodu odpadu do jímky nebo kanalizace nelze odkládat na neurčito a měli byste včas konkrétní situaci pečlivě promyslet.
dřevěná chatka


Vytápění chaty a zateplení, ohřev vody


Obvykle se chaty vytápí pouze lokálně tuhými palivy, nejčastěji dřevem z krbu, krbových kamen. Takto se dají řešit i rozvody teplé vody, které se ovšem poměrně snadno mohou doplnit průtokovými ohřívači. Musíte mít dostatek prostoru pro skladování palivového dřeva, pořídit elektrickou štípačku na dřevo, případně motorovou pilu. Vytápění chaty elektřinou je také možné, ovšem investičně poměrně náročné. S vytápěním pochopitelně souvisí zateplení chaty, výhodnější jsou chaty zděné, které lze zateplit bud dřevěným obkladem, nebo minerální vatou či polystyrenem.