Většina nákupů vozidel začíná právě touto otázkou. Ta by rozhodně neměla chybět na rodinné poradě. Záleží na mnoha faktorech, zejména na účelu používání vozu.
·         Na práci– pokud potřebujete hodně místa, nejvhodnějším vozem bude dodávka.
·         Velký rodinný vůz– pokud potřebujete do auta nacpat hodně lidí, výbavu na dovolenou, nebo velké nákupy, uvažujte o minivanu, což je většinou vozidlo se sedmi sedadly a velkým zavazadlovým prostorem. Mezi oblíbené výrobce patří Opel.

·         Na začátky pro mladého řidiče– nejlépe poslouží starší menší vůz s nízkým výkonem, kterého vám nebude líto, když skončí na vrakovišti. Zkuste fabii první generace.
·         Na denní jízdu do práce– pokud jde jen o dopravu a občasný nákup, můžete vybírat ze sedanu, hatchbacku nebo kombíku. Zde máte na výběr velké množství automobilek, od Škody, přes BMW až po Alfu Romeo.
·         Víkendovka– pokud toužíte po vozidle, ve kterém si můžete občas zařádit na okruhu, můžete vybírat ze silnějších vozů v libovolné karoserii. Vybírejte z klasických sportovních kusů od BMW, Audi, Alfy Romeo, Mercedesu, a pro náročnější rovnou Jaguára nebo Ferrari.
 
Pokud jste si vybrali svou oblíbenou značku i typ, pak budete přemýšlet, kde vůz zakoupit. Spousta lidí si rovnou zajede do salonu pro nový vůz, někteří dají přednost autobazaru. Pokud jste si vybrali výrobce, se kterým nemáte zkušenosti, rovnou se zeptejte na fóru, ve skupině na facebooku, nebo někoho z vašeho okolí, kdo má vůz od dotyčné automobilky. Zjistíte tak cenné informace o adekvátní ceně, dostupnosti a ceně náhradních dílů a servisu. Rovněž se podívejte na zkušenosti s vybraným autobazarem.

Nejlepší volba je facebook– Pokud jste se rozhodli pro vozidlo, se kterým nemáte žádné zkušenosti, ani nemáte nikoho takového ve svém okolí, zeptejte se ve skupině fanoušků na facebooku. Najdete tam užitečné rady, jsou tam lidé schopní vám sehnat levnější díly, najdete tam automechaniky, a můžete tam daný vůz koupit i od fanouška, a budete mít jistotu toho, že nekupujete vyhořelý krám vhodný k sešrotování.


Nevyznáte se, a jedete do bazaru?

Rozhodně si zajistěte dobrého mechanika, který vám vybrané vozidlo detailně prohlédne. Nestačí, aby byl vůz ucházející zvenčí, více záleží na tom, co je pod kapotou, v jakém stavu je motor, spojka, převodovka, zda byly pravidelně měněny rozvody, zda jsou v pořádku brzdy, a také zda odpovídá počet najetých km. Prohlídka nebude rychlá, a určitě vás pomoc bude něco stát. Určitě se ale vyplatí prohlídku nepodcenit. Ušetříte si tak spoustu peněz a problémů, které by mohly nastat, pokud koupíte auto bez prohlídky.