Zimní zahrady si lidé budují hlavně jako umělecké dílo. Zní to možná nadnešeně, ale opravdu je tomu tak. Tento význam pochopíte až tehdy, kdy do takové galerie vlastně vstoupíte. Něco takového lze totiž považovat za výstavní síň. Jedná se o prostředí, ze kterého máte výhled do navazující zeleně a to okrasné nebo užitkové zahrady.
posezení v zimní zahradě

Jedná se hlavně o částečně prosklené objekty, které jsou zastřešené a nechybí v něm posezení. Nechybí ani obklopení okrasnými rostlinami. Není nutné jej navíc vyplňovat tak, jako to bývá v pěstitelském skleníku. Rozdělujeme je podle způsobu obývání a koncepce na nejzákladnější čtyři typy.

Může se jednat o tropické skleníky, které jsou soustředěné na endemické druhy, které bývají v oblasti Asie nebo Austrálie.

Vytápěné prostory jsou vždy odděleny od obytné zóny. Je snadné udržovat ideální vlhkost.

U vytápěných prostorů, které jsou propojené s obytnou zónou, je ovzduší jednotné. Zpravidla tedy suché. Vlhkost se pohybuje okolo 40 procent.

Existuje i nevytápěné prostředí, které je odděleno od obytných část domu, kde lze pěstovat rostlinky, které jsou odolné teplotám, které jsou blízko mrazu.
osvětlená zahrada

Veškerá flóra se volí podle toho, o jaký typ prostoru se jedná a zároveň je třeba přizpůsobit i vybavení nábytkem. Do nevytápěných prostorů lze umístit nábytek z dřevěného masivu, čalouněná křesla nebo sedací soupravy se hodí spíše tam, kde je pokojová teplota.

Kromě pěstitelských požadavků, které se týkají hlavně teploty ovzduší a vlhkosti, patří do každé zimní zahrady rostlinstvo, které je vzhledově působivé a méně obvyklé. Může se jednat o exempláře vyššího vzrůstu, solitérní vazby nebo rostliny ve větších květináčích. Exotické druhy se dají velmi často sladit s ratanovým nábytkem. Ti, kteří patří mezi kutily, mohou velmi ušetřit, protože mohou prostředí zeleně osadit nábytkem, který si sami vyrobí a to z palet. Paletový nábytek vypadá více než skvěle a hlavně je velmi v módě.